Matryca stawek VAT

Tytułowa matryca stawek VAT stanowi jedną ze zmian podatkowych, które w życie weszły w lipcu 2020 roku. W praktyce niestety okazuje się, iż przysparza ona podatnikom sporych problemów, ponieważ wielu z nich nie ma pojęcia w jaki sposób należy z niej korzystać.

Przejdźmy do sedna...
Matryca stawek VAT została nałożona na kasy rejestrująca już 1 maja 2019 roku wraz z wchodzącym w życie rozporządzeniem w sprawie kas fiskalnych, które zostało wydane przez Ministra Finansów. Rozporządzenie to dotyczyło tego, iż każdy podatnik, który dokonywał sprzedaży za pośrednictwem kas fiskalnych, był zobowiązany do ujednolicenia oznaczeń stosowanych na kasach w odniesieniu do stawek VAT.

Z kolei 1 lipca 2020 roku zgodnie z Ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, zaczęła obowiązywać nowa matryca stawek VAT, której celem jest ujednolicenie stawek VAT, ale wyłącznie w stosunku do towarów i usług. Planuje się, iż dzięki temu rozwiązaniu, identyfikacja towarów i usług na potrzeby VAT, będzie dokonywana w sposób ujednolicony.

Jeśli mają Państwo pytania, bądź jakiekolwiek wątpliwości w temacie matrycy stawek VAT lub w jakimkolwiek temacie w zakresie firmowej księgowości, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy dołożą wszelkich starań, aby udzielić pomocy.