Jak zamknąć rok u ryczałtowca?

Każdy przedsiębiorca, który podjął decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej jest zobowiązany do zamknięcia roku podatkowego w swojej firmie. Dotyczy to również tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Chociaż z racji licznych uproszczeń właśnie dla ryczałtowców, automatycznie obowiązków jest znacznie mniej.

Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe zamknięcie roku podatkowego u ryczałtowca?

Ryczałtowcy zamykając rok podatkowy, są zobowiązani do zamknięcia ewidencji. W związku z tym zamknięcie roku u ryczałtowca wiąże się z następującymi obowiązkami:
- sprawdzenie wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ze stanem firmy oraz wyjaśnienie ewentualnie powstałych nieprawidłowości,
- sprawdzenie czy w ewidencji sprzedaży znajdują się wszystkie dokumenty przychodowe oraz czy każdy zapis został potwierdzony wymaganym dowodem księgowym,
- ustalenie zgodności wartości składek ZUS pobieranych na rzecz przedsiębiorcy z wartościami, które powinny być pobrane.

Od rozliczenia podatku dochodowego za rok 2022 składana będzie już zaliczka za grudzień, bądź odpowiednio IV kwartał w terminie do lutego 2022 r..Zmiany nastąpią już w 2023 roku, ponieważ w rozliczeniu termin na wygenerowanie zaliczki za grudzień, bądź IV kwartał będzie odbywało się aż do 20 stycznia kolejnego roku.

Koniec roku u ryczałtowców wiążę się z obowiązkowym z łożeniem rocznego zeznania podatkowego na formularzu PIT-28 do końca lutego roku następującego po roku, którego dotyczy dane zeznanie.

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku tytul

Obniżka stawek podatku VAT tytul